rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

Jill wrote the number 40 if her rule is add 7 whats is the fourth nymber in jills pattern how many can you check you answer
Variables mathematics
The gravitational force of attraction between Earth and the Sun is 3.52 x 1022 newtons. Calculate the mass of the Sun. [Show all work, including the equation an
F(x) = x squared - 3x -7 Find f(-3)
Select the correct answer from each drop-down menu. A 4 7 15 B 15 4 7 C 15 7 4
what is the most active non metallic element in group 16
Find the area of the shaded region of the circle. Round to the nearest hundredth. 160.78 615.75 547.62 454.97
Explain why the Greek culture might not have survived if it had not been for Alexander the Great
Why did people believe Osiris was great for them?
a teacher makes a Venn diagram to compare asexual reproduction and sexual reproduction. which label bongs in the region marked x​