holmesbari holmesbari
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon jug of water costs $15.00. What is the price per quart?

Respuesta :

Echooooo
Echooooo Echooooo
  • 02-08-2021
5 Bc u divide 15 by 3 to get 5
Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-08-2021

Answer:

1.25 dollars per quart

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts per gallon

3 gallons * 4 quarts/ gallon = 12 quarts

15 dollars/ 12 quarts

1.25 dollars per quart

Answer Link

Otras preguntas

Please help me solve this ASAP!
Plzzzzz help meeeee plzzzzzzz
I need help question istheimage attached
What is the inverse of this function? f(x)=x−7
i am stuck on this zearn lesson someone pls help
How might sharing a body of water impact the way countries get along and depend upon each other?
(PICTURE PROVIDED) HELPPPPPPPPP PLS
The theme of education is explored in The Great Gatsby when: A.) Gatsby is trying to recapture his time spent with Daisy before he went to fight in the war. B
A obstacle faced by Cubist painters was perspective. A typical Cubist painting does not have a fixed viewpoint. true or false
Anyone (pls don't delete this)