friends1969 friends1969
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If 400 g of chocolate sells for $12,
"how much is the cost per kilogram?

Respuesta :

lucgkhjhk lucgkhjhk
  • 04-08-2021

Answer:

30$

Step-by-step explanation:

12/400=0.03$ cost per g

1 kg = 1000 g

price per kg = 0.03*1000=30$

Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to the expression shown? (5^3)^9/5^12 5^24 5^15 5^0 5^1
Can you please tell me if I'm right with my answers?​
Mínjiān yīnyuè 民间音乐 is music performed by China's ______ minorities. 55 56 57 58
There are 5 moles of N20 at STP. What is the density?
5th grade math. correct answer will be marked brainliest
Is 2(6 - 3x) + x equivalent to 2(3x) + x?
Who wants to talk? Just kidding please help me with this Reina and Sam are multiplying (8^4)^5 (7^3)^9. Reina's Work: (8^4)^5 (7^3)^9 = 8^4 + 5^7^3 + 9 = 8^97^
Hellohello, if you able to help me then please do. (:
Where can the Field Service Manual containing Critical Callout, Disassembly and Reassembly instructions be found?
Which of the following object has the most inertia