guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a typical product of nuclear fission? a. oxygen b. carbon dioxide c. radiation d. water
Which of the following is NOT characteristic of tribes? Simple food domestication Small local communities Full-time governmental authorities Reliance on famil
An example of laissez-faire, is the government deciding what to produce and how to produce it. a. True b. False
what is 8 inches minus 4 3/4?
How much weight can you lose by eating no processed foods
Which of the following occurs with both a cold front and a mountain breeze? a. Warm air rises. b. Precipitation falls. c. Clouds tend to form. d. Air masses
A merchant bought 30 dozen pairs of gloves. How many individual gloves did the merchant buy? A-720 B-420 C-300
Which of these sentences is correct? The cookies smelled so good while they baked; I couldn't wait for them to be finally done. The cookies smelled so good whil
Hal has 16 gallons of water. If he drinks 1/2 gallon every day, how many days will the water last?
If cost was not an issue, you would need to do a/an to determine the most accurate information on body composition