mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

What all the numbers that round to 50?
Tyler wrote a paper describing life in England in the eighteenth _________, from ______ to ______.
What might be an advantage of collecting evidence in a natural setting rather than in a lab?
The epidermal tissue of a plant prevents _________.
why was otto i declared the roman emperor
David opens a bank account with $140 and then deposits $150 each month. Louis opens a bank account with $260 and deposits $120 each month.  How many months will
this is in my homework paper 5300 divided by 10 to the second
how many number of strands are in DNA?
what is the general name for policies that affect the welfare, or well-being, of the people
find the difference between 12.34 and 10.778. round the answer to the nearest tenths place