alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

I need help with this
what level of organization is shown here?
Death will most likely occur following exposure to: 100 R's 200 R's 500 R's
Give an example of how environmental science might involve geology and chemistry.
What's the answer to this question ? I've been really confused for the past 20 minutes
How does a solution of ph 7 compare to a solution of ph 10?
Compare the 3 compositional zones of earth with the 5 structural zones of the earth
What 3 nations mentioned in the lecture used African slaves in the Americas?
In the following statement, “After dinner Dee (Wangero) went to the trunk at the foot of my bed and started rifling through it” the author’s word choice symboli
How did indians in the eastern woodland region divide up labor