tink122 tink122
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada


There are two sizes of milk to choose from at the grocery store. A 3-quart cartoon costs $2.78,
while a 4-quart carton cost $3.87. Which is the more economical buy and why?

Respuesta :

amayal1kes3
amayal1kes3 amayal1kes3
  • 02-11-2021
Three quart carton because even though it’s less quarts you save more money
Answer Link

Otras preguntas

what is the derivative of 2x squared
If one United States dollar equal 82 Japanese yen how many Japanese yen are equal to $100.00,$1000.00,$10,000?
Who assisted Chinese rebels in overthrowing the Ming dynasty and installing the Qing dynasty? A. Sillas B. Mongols C. Manchus D. Koreans
Water is to moisten as spade is to dig. synonym analogy antonym analogy description analogy function analogy
If one United States dollar equal 82 Japanese yen how many Japanese yen are equal to $100.00,$1000.00,$10,000?
Will a stand that can hold up to 40 pounds support a 21-kilogram television ? explain .
In the fifth year of operation the profit of a company was 3 times the profit it earned in the first year of operation if its profit was $114,000 in the fifth y
How do you write w = 7.5h in function notation?
What is the even perfect square roots between 100 and 500
How did geography spur industrialization in the Northeast?