28jlocker
28jlocker 28jlocker
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

at the grocery store, abdullah purchased 3 pounds of mac and cheese for $7.50 what does mac and cheese cost per pound?

Respuesta :

lena3056
lena3056 lena3056
  • 02-12-2021

Answer:

It costs $0.4 per pound of mac and cheese.

Step-by-step explanation:

3/7.50 = 0.4

Hope this helped. :)

Answer Link

Otras preguntas

Parker ran 100 meters,1 kilometer,and 5,000 centimeters.How many meters did he run all together.
12:00 p.m 5:18 p.m elapsed time
Why was the battle of gettysburg an important turning point in the war?
Why might a scientist repeat an experiment if he/she didn't make a mistake in the first one? An experiment should be repeated to A) increase income for increas
What is the distance between the points (–3, 4 and (–7, 4? a. 0 b. 3 c. 4 d. 10?
Dequan heard that as a general rule, he should spend no more than one week's pay on rent. If Dequan's pay is $49,200 per year, what is the maximum amount per mo
What kind of force was the catholic church in europe during the middle ages?
What is the layer of the sun in which energy is produced
The doubling time 0f a population of fruit flies is 8 hours. by what factor does the population increase in 24 hours? 1 week?
How far across are the wings of a monarch butterfly?