cjtosmooth97 cjtosmooth97
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

Levi buys a one-pint bottle of juice for $1.76. What is the unit rate of the
of the juice per fluid ounce?

Respuesta :

fertos101
fertos101 fertos101
  • 02-02-2022

Answer:

$0.11 per fluid ounce

Step-by-step explanation:

1 pint = 16 fluid ounces

1.76 / 16 = 0.11

Answer Link

Otras preguntas

what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00