gamergirlasiabadkid3
gamergirlasiabadkid3 gamergirlasiabadkid3
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Meijer sells 10 bottles of soap for $15 and 20 bottles of soap for
$28. Which is the better buy and by how much? 0:10

Meijer sells 10 bottles of soap for 15 and 20 bottles of soap for 28 Which is the better buy and by how much 010 class=

Respuesta :

lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

20 bottles for 28

Step-by-step explanation:

15 ÷  10 = 1.5

28 ÷ 20 = 1.4

Answer Link

Otras preguntas

Which activity offers the most health benefits
How can you use 4s fact to find 7x8? Give the product in your explanation.
Which sequence correctly describes the flow of genetic information in a cell? a. Proteins → RNA → DNA b. DNA → RNA → Proteins c. RNA → Proteins → DNA d. The fl
what is the answer ? to both questions #23 & #24
The function of laws in the United States is to establish and enforce _____ that apply to everyone in society. Answer social norms financial norms advanced sta
Which store gives you the best deal? Metromarket 18cans of soda for $9 Wal-Town 10cana of soda for $7.50 ShopStop 14cans of soda for $7.00
75 meters in 30 seconds how many meters per second
Which sequence correctly describes the flow of genetic information in a cell? a. Proteins → RNA → DNA b. DNA → RNA → Proteins c. RNA → Proteins → DNA d. The fl
type of American Indian dwelling in the Eastern Woodlands 9 leters
what is the ratio of ounces to pounds