dianapilarvarela08 dianapilarvarela08
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

help

un productor de cafe ha vendido 250 kg a 18 cada uno.si sus costos de produccion ascienden los 2800,cual ha sido su ganancia?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 04-03-2022

Answer:

ganancia $1700

Step-by-step explanation:

250X18 = 4500    (ventas)

 costo  2800

 ganancias = ventas-costo

 4500-2800 = 1700

Answer Link

Otras preguntas

Los niños dicen que quieren jugar con _____. Question 3 options: l as cajas los juguetes los vidrios las latas
A narrator can be an important part of narrative writing Choose another important fact about about Narrative writing?
What does the graph of y = (x + 2)(x + 1)(x – 3)2 do near the point (3, 0)? The graph is the x-axis to its left, then , and is the x-axis to its right.
How does washington feel about being elected president of the united states?
What is the perimeter of a 4'square
How did some northern towns react to african american immigration?
The light-sensitive inner surface of the eye, containing the rods and cones, is the
Was general thomas gage a patriot or loyalist or neutral
What is the value of x?
The perimeter of the scalene triangle is 54.6 cm. Which equation can be used to find the value of b if side a measures 8.7 cm? 8.7 + b = 54.6 17.4 + b = 54.6 26