aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

19.) Read the excerpt below and answer the question. Here and there, in small rooms where a candle makes big shadows, there is good talk. It is attractive, spec
what is the surface area of this figure428ft560ft632ft888ft
help me with section c plssssss will give 9 points
How many moles of solid chromium can be deposited from a crcl3 solution when a steel wrench is electroplated with a current of 3.0 amps for 965 seconds? do this
Please help!!! With one and two
If you uncovered fossils of tropical fish and palm trees, what could you say about the environment at the time the fossils formed?
The point (3, -4) is on the terminal side of an angle Θ . What is cos Θ
Name the following compound:
use the data from the table to create a scatter plot length vs. age
Is 4 miles greater or lessor than 15,840 feet