celestelll celestelll
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

whats the better deal please help me with this ive been trying for a long time class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 01-05-2022

Answer:

Brand A is the better deal!

Step-by-step explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

Ver imagen zrh2sfo
Answer Link

Otras preguntas

Randall’s family drove to the beach for vacation. They drove the same speed throughout the trip. The first day, they drove 130 miles in 2 hours. The second
Why might a personal budget include information on BOTH spending AND saving habits? A) People need to learn how to spend more money instead of saving it. B)
Why are some countries in north africa and southwest asia so wealthy?
How much work will a 500-watt motor do in 10 seconds? 5 J 50 J 500 J 5000 J
The primary reason for the age of exploration
Lisa complains that her sister, jody, doesn't pick up on her verbal and nonverbal cues. in fact, she never seems to make sense out of lisa's symbols or language
Why was the United States resentful of England during the industrial revolution
What word describes miranda
What can the reader infer about the meter of the poem based on the length of the lines? A) The poem has no meter. B) The poem has a largely regular meter.
convert 22°c to fahrenheit