workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

Find and simplify the difference quotient f(x) = -x + 7x+5
NEED HELP NOW! Explain why the two figures below are similar. Use complete sentences and provide evidence to support your explanation. WILL GIVE BRAINLIEST!
PLEASE HURRY I NEED HELP SOS!!!! (10 POINTS)verify sin(360º-ø)=-sinø
Help me plz cant work it out
In the figure, AB || CD. Find x and y. A) x=33, y=131 B) x= 53, y= 131 C) x= 37, y= 147 D) x= 131, y= 53
that is rudder and were does it found in air planes
Please associate the verb forms in column A to the sentences in column B.
A ball is thrown from an initial height of 3 meters with an initial upward velocity of 25 m/s. The ball's height (in meters) after t seconds is given by the fo
Which ordered pair (a, b) is a solution to the given system of linear equations? mc010-1.j pg (1, 7) (3, 1) (11, –23) (23, –11)
¿ A quién vas a dar la llaves de la habitación? A. Los boy a dar la llaves de la habitación B. Las got a dar las llaves de la habitación C. Les boy a dar las l