andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following would be an appropriate way to describe the luster of the mineral in the photo? (2 points) a Fractured b Glassy c Purple d Sharp
Which was Peter the Great responsible for?
The beginning inventory is expected to be 2,000 cases. Expected sales are 10,000 cases, and the company wishes to begin the next period with an inventory of 1,0
Hashim, a 69-year-old, makes errors while performing tasks. He is unable to detect and correct the errors. He is also unable to deal effectively with difficult
What is the opposite reciprocal of -24
How can we get the number of records or rows in a table using MySQL? * CREATE DELETE COUNT SET
2. Which of these is a statement of opinion? A. As of 2017. Heathrow Airport had two runways servicing more than 75 million passengers per year. B. Heathrow
3x +2 =14 x=4 because 3x4=12+2=14
Simplify 3x2 + x + 2x2​
What is the volume of the prism.