ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

What did Susan B. Anthony do?
What ocean is on the West Coast of the United States?
When lithium reacts with bromine to form the compound LiBr each lithium atom (1) gains one electron and becomes a negatively charged ion (2) gains three electro
Under our Constitution, some powers belong to the states. What is one power of the states?
Can someone help me match these up? i know the given is number one I need help with the rest.1.line RS || segment AB, ∠1=∠22.∠B = ∠13.∠A = ∠24.∠A = ∠B5.RA = RBA
What do we show loyalty to when we say the Pledge of Allegiance?
solving equationswhat is the value of x 8x+9=5x+18
What is the name of the President of the United States now?
Which reaction is single replacement? (1) 2H2O2 --> 2H2O + O2 (2) 2H2 + O2 --> 2H2O (3) H2SO4 + Mg --> H2 + MgSO4 (4) HCl + KOH --> KCl + H2O
Given the balanced equation representing a reaction: H2O + HCl ==> H3O+ + Cl- According to one acid-base theory, the H2O molecule (1) accepts H+ ions (3