Seudónimo Seudónimo
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Lisa went to the hardware store and bought 12 pieces rope. Each rope was 3 4 of a meter long. If the rope cost $3.50 a meter, how much did she spend?

Respuesta :

drew53
drew53 drew53
  • 03-03-2017
12(3/4)(3.50)=31.5.
Answer Link
Stephanie851216
Stephanie851216 Stephanie851216
  • 03-03-2017
12 (or 12/1) x 3/4 = 36/4 = 9
$3.50 x 9 = $31.50
Answer Link

Otras preguntas

What is the area of the following figure? Make sure to use the formula sheet. A 126 B 810 C 710 D 801
need help on number 8
Explain why Truman’s decision about MacArthur was a good or bad decision.
processed foods have been linked to many serious helth issues...what is worng with the sentence? A) The sentence displays bias.B) The sentence contains a typo.C
please help !! I don’t know the answer !!
Solve the literal equation for the indicated variable. Show your work. P=2(l+w) for l.
State two advantages and two disadvantages of using indigenous material​
What are best practices for exercising in cold weather? (Select all that apply.)
*) Complete the equation. 2/8= help me pls
fall out boy or imagine dragons which one is better?