hagass23 hagass23
  • 04-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of producing x units of a product is C dollars, where C is given by the function C = 0.25x2 - 80x + 300. What is the cost if no units are produced?

Respuesta :

HammyTheKid
HammyTheKid HammyTheKid
  • 04-05-2017
300.50 (assuming the first x means multiplication )
Answer Link

Otras preguntas

Which is the correct label of the parallel lines
Which sentence uses a verb that agrees with its compound subject? a. a saw and a drill is important for a carpenter's work. b. those suitcases and this trunk
Which map element helps determine the real distance between locations on a map? compass rose inset map legend scale
Can someone please answer. There is only one question. There is a picture. Thank you!
what is the radius of a circle whose equation is x2 y2 8x – 6y 21 = 0?
What is the range of 14 and 25
a rising sense of nationalism in China was a reaction to what
Which conclusion can be drawn about the second Punic war from the information in the map
which one of the following statements regarding strength training workouts is most accurate
Definition of structure