zsghz
zsghz zsghz
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

roberta needs ribbon for a craft project. the ribbon sells for $3.75 per yard. whats the cost in dollars for 48 inches of ribbon ?

Respuesta :

Incense
Incense Incense
  • 03-06-2017
36 inches are in one yard, 48 inches is 1.3 yards, 1.3 multiply by $3.75 would be approximately $4.87
Answer Link

Otras preguntas

how much is 77 divided by 5
What were three features of shang culture?
Which factors caused crops to stop growing in Sumer? Choose all answers that are correct. a. salty soil b. poor drainage c,pest infestations d. extended drought
What goes into the cell for cr to occur
What did the Supreme Court rule in the Plessy v. Ferguson case in 1896? A. The 13th, 14th, and 15th Amendments were unconstitutional. B. Jim Crow Laws were unco
5.39 repeating decimal as a mixed number
Unscramble pxnapd involving Algerba
Which is greater 2.75 gallons or 12 liters
Which of the following is not one of the major principles of ecology? A) The ecosystem will break down if energy and matter are not constantly supplied or recyc
when im dividing exponents do i multiply the bases? example: 6p to the 4th power ➗ 4p to the third power ? would i multiply 6 and 4?