rar1803 rar1803
  • 02-01-2024
  • Mathematics
contestada

Adriana spent $24 on fruit punch and lemonade. Fruit punch costs $3 per bottle. Lemonade costs $2 per bottle. How many bottles of fruit punch could Adriana buy if she did not get any lemonade

Respuesta :

2022kay 2022kay
  • 02-01-2024

Answer:

8

Step-by-step explanation:

24/3=8

Answer Link

Otras preguntas

1. Many types of amphibians can be found in the United States.
Broadleaf trees have _________. needles. wide leaves evergreen leaves. thin leaves
Which is more intense? anguish distress
Consider these scenarios. 1. A piano weighs 5. 5 × 102 units. 2. A grain of salt weighs 1. 02 × 10-3 units. 3. A tractor trailer weighs 8. 8 × 101 units. Determ
I NEED HELP ASAP!!! PLEASE
12. Mr. Carter is making a dessert using 9/10 pound of peaches and 5/10pound of raspberries. How much more peaches than raspberries is he using?
I kinda suck at inequalities, help pls:,)​
A(n) ___ is a special environment that allows you to run an operating system on top of another operating system.
The weakest type of friction that occurs between solid surfaces is.
Does anyone know how to do numbers 5,6,&7 please