kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

what is the constant proportionality for y=4x
an example of market power
Large tides, called spring tides, are experienced in the Earth's oceans when the moon is in position
The transport of slaves across the Atlantic is known as the Middle Passage. a. True b. False
where was (Lord Dunmores war) location
Which sentence uses the irregular verb see correctly? a. Mary sawed that man again yesterday. b. I thought I seen him in the yard. c. When had you saw him la
Why did President Franklin D. Roosevelt pay southern farmers to plant less cotton during the early 1930s? A) He wanted to increase importing of cotton from Mexi
What was an effect of the Berlin Crisis? It started the building of the Berlin Wall. It started the depopulation of East Germany. It brought an end to the Cold
Which event first triggered the crusades
In what way did the Mongol empire affect Russia and Persia similarly? A) the Mongols established a centralized religion. B) the Mongols created a central mail s