Alexcian8
Alexcian8 Alexcian8
  • 03-09-2017
  • Mathematics
contestada

Unit rate for 490 in 3 1/2 hour

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-09-2017
490 / 3.5 = 140 per hr
Answer Link
Archimade
Archimade Archimade
  • 03-09-2017
Unit rate is no. i.e 490 divided by time i.e (3 1/2 hr or 3.5 hr).
ans. is (490/3.5) = 140.
Answer Link

Otras preguntas

why was it important for the Americans to be able to use the port of New Orleans?
the ratio of the measure of the sides of a triangle is 4:6:8 ,and the perimeter is 126 feet, find the shortest side of the this triangle
Relate your knowledge of the periodic trends to the chemical bonding exhibited by various elements. please someone answer fast ill give you as many points you w
What does like clouds across the sky mean?
If x is a whole number and 437 = (21 + x)(21 - x), then x = a0
Function g is defined below. g(x) = f(x +2) - 5 Complete the statements about the effects of the transformations on the graph of function f to obtain the graph
Can you exchange the coordinates of points (x1,y 1) and (x2, y2) in the distance formula and still find the correct distance? Explain your answer with an exampl
In our bodies, the vascular system is made up of arteries and veins. In a plant, what components make up the vascular system? a. Flowers and seedsB. Leaves and
Find all real numbers t such that (2/3)t - 1 < t + 7 ≤ -2t + 15. Give your answer as an interval.
write a unit rate for the situation $1.98 for 6 bananas