jdieue jdieue
  • 01-10-2017
  • Mathematics
contestada

Hulu bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti? There are 16 ounces in 1 pound

Respuesta :

EuniceJEJO
EuniceJEJO EuniceJEJO
  • 01-10-2017
12/16=.75

.75 is 75 cents
Answer Link
Camalama Camalama
  • 01-10-2017
12/16 = 3/4    
3/4 = 0.75
the confetti is 75 cents per ounce.   
$0.75 * 16 =$12.00
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me on this would be appreciated
which building is widely considered the world’s first skyscraper?
Will give brainly if correct
In your opinion, what are the three most important microeconomic issues of our society today?
Do distilled water conduct electricity what will happen if we add sugar to it and then salted
Which of these mythologies is described in the box above?
The Running Aces card team won $548 dollars playing in poker tournaments last year. The winnings were split evenly among the p players. How much money did each
Which two philosophers have very similar ideas about how society should be governed?
in gumption fo you think the man's fate could have been preventable? Why or why not?
someone please help meeeee! I don't know what the solution is!