ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

Find the distance between points K(−1, −3) and L(0, 0). Round to the nearest tenth.
Please help me with this question
Works like the autobiography of Olaudah Equiano helped expose
The axis of symmetry for a quadratic equation can be found using the formula x equals StartFraction negative b Over 2 a EndFraction, where a and b are coefficie
my brother is bored and just annoy me what can i do​
Rank these electromagnetic waves on the basis of their speed (in vacuum). Rank from fastest to slowest. a. Yellow light b. FM radio wave c. Green light d. X-ra
A variety of two types of snack packs are delivered to a store. The box plots compare the number of calories in each snack pack of crackers to the number of cal
What is a positive effect of forts on Native American tribes?
Using complete sentences, explain how to predict the products and balance the reaction between sulfuric acid and potassium hydroxide. H2SO4 + KOH ⟶
Vhat is the volume of the right rectangular prism? Will mark brainliest