pmatailo pmatailo
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

The students from Mr. Jansen's class and MRs. Schmidt's class went on a trip toa science museum. Admission was $8 per student. THe total cost for all of the student's admission was $320. Mr. Jansen has 16 students in his class. How many students does Mrs. Schmidt have?

Respuesta :

sortofgoodatmath
sortofgoodatmath sortofgoodatmath
  • 03-10-2017
She has 24 students
Answer Link

Otras preguntas

need help with pre-cal please
which is a better buy six cans for $7 or 8 cans for $9?
Function or not a function?
Mendel knew that the variations in the offspring generations resulted from his experiments because he
What would Mr. Lane's opportunity cost be if he moved his production from point D to point E?
are any of you guys getting anything for anyone for christmas
at the time of creation of cui material the authorized holder is responsible for determining
Jack estimates that a piece of wood measures 4.5 cm. If it actually measures 4.72 cm, what is the percent error of Jack’s estimate? (Show all of your work)
The American behavior in Mexico can best be described as brutal, heroic, helpful, or as benign?
A 300 m long wire is used to fence a rectangular plot whose length is twice it’s width. Find the length and breadth of the plot.