kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

how much heat is required to raise the temperature of 1.248kg of gold from 22.0°c to 45.0°c(c=0.129j/g°c)​
Find the solution of this system of equations-5x - y = -7-6x + y = 7?​
Which line from this sonnet contains a metaphor? A. Sometime too hot the eye of heaven shines B. Thou art more lovely and more temperate C. Rough winds do sh
The relationship between electricity and magnetism is called ?
What does work or fight cartoon mean
A gas is collected over water at a certain temperature. The total pressure is 762. mmHg. The vapor pressure of water at this temperature is 17 mmHg. What is the
Please I need help immedietly and please type in the correct answer don’t answer if u know it’s wrong and thank you loves
Priya has completed 9 exam questions. This is 60% of the questions on the exam. How many questions are on the exam?
please do this for me quick! I will give you brainlest or whatever it is​
Later in their conversation Faber says those who don't build must burn its as old as history and juvenile delinquents. What does he mean