kimb4 kimb4
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

a slab or ribs at the butcher costs $4.55 per pound how much will it cost if you buy 3.5 pounds of ribs round to the nearest penny

Respuesta :

chwalex1234 chwalex1234
  • 01-11-2017
15.93 because 4.55 times 3 and (4.55/2) so you'll end up with 15.93
Answer Link

Otras preguntas

Calcium reacts with water. This reaction is represented by the balanced equation below. The aqueous product of this reaction can be heated to evaporate the wate
Which mountain chain that is 4,500 miles long, forms South America's "spine?"
How did Madison think the necessary separation of powers among the three branches should be achieved ?
Convert 84 degrees to radian measure
What are the functions of spirogyra?
Subatomic particles can usually pass undeflected through an atom because the volume of an atom is composed of (1) an uncharged nucleus (2) largely empty space (
What is a bicameral legislature?
what energy transformations happen when you eat an apple
Which compound could serve as a reactant in a neutralization reaction?(1) NaCl (3) CH3OH(2) KOH (4) CH3CHO
What is the half-life of sodium-25 if 1.00 gram of a 16.00-gram sample of sodium-25 remains unchanged after 237 seconds? (1) 47.4 s (3) 79.0 s (2) 59.3 s (4) 11