alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

find the least common denominator for these fraction 4/8 and 1/4​
3. The USD depreciates 2% versus the JPY. The USD appreciates 1% versus the MXN. What is the approximate appreciation or depreciation we might see in the MXN/JP
Jack asked Jill to marry​ him, and she has accepted under one​ condition: Jack must buy her a new ​$ ​Rolls-Royce Phantom. Jack currently has ​$ that he may inv
I need help with this physics question.
Hola soy nueva aqui y quiero socializar
What is 2225 rounded to the nearest thousand? Hurry please
PLEASE HELP!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!
Question 8 of 10 Which type of computer operating system would be best for a large corporation? O A. Single-user, multitasking B. Multi-user, multitasking C. Si
17.27. How many Social Security numbers (see Exercise 8.12) have their nine digits in strictly increasing order
Project 1 requires an original investment of $125,000. The project will yield cash flows of $50,000 per year for 10 years. Project 2 has a computed net present