ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

The following questions pertain to the properties of the STANDARD NORMAL distribution. (a) True or False: The distribution is bell-shaped and symmetric. True Fa
What types of discrimination does Section VII cover? [mark all correct answers] a. Statehood b. Religion c. Color d. Belonging to any specific organization e.Pa
Based on survey results, the mean amount of credit card debt for U.S. adults under 35 is $8,724. This point estimate would be unbiased and most accurate if the
the win and loss record for a local basketball team is shown in the table, find P (win and away)
What is the authors claim : pls help 25 points
Pre-Lab Study Questions / 91. Where are the valence electrons in an atom?valen2. How are positive and negative ions fomed?3. Why are electrons shared in molecul
will give BRAINLIEST, if explanation is good and answer is correct. Explain how dead plants can be formed into fossil fuels
Number sequence write the correct number in between to complete the number sequence.​
2K Words to know Words to know C Match each word with the phrase that best defines it. provisional temporary autocratic soviet a type of farming that provides j
Read the passage and examine the chart. Local high school students were surveyed on what classes they would like to see offered on campus. Fifteen percent of th