winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

What is the meaning of disadvantage
if 2 is subtracted from twice a number, the result is 50. what is the number
Tamara can proofread 12 pages in 6 minutes. how many minutes will it take her to proofread 96 pages?
Did John F. Kennedy`s delivery of the speech affect the message he delivered?
As Great Britain reaped the benefits of its Industrial Revolution: it tried to keep English inventions and methods to itself it was eager to share ideas with t
Need help plz help with this questiom
Please help!!!A object which has a mass of 70kg is sitting on a cliff 10m high. Calculate the object's gravitational potential energy. Given g= 10m/s^2
5 crackers cost 30p what will 15 cost
The majority of the Arabian Peninsula consists og what climate and geographical features?A.hot dry desert B.hot humid rainforest C. cold tundra D. warm muggy we
Which of the following structures is only a part of the male reproductive systems in humans? A. Uterus B. Seminiferous tubules C. Cervix D. Urethra