Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

A right rectangular prism is 5 inches long, 12 inches wide, and 8 inches tall. The diagonal of the base is 13 inches. The area of the cross section that is perp
In at least 150 words, compare and contrast the modernist themes portrayed in "The Love Song of J. Alfred Prufrock" and "Grass." 100 POINTS PLEASE HELP!!
Write in a shorter form:7m -7 +7m +7​
tổ chức kiểm toán nội bộ cho hoạt động quản lý hàng tồn kho
Soil is a mixture of eroded rock and: ii. rhizopus biotic iii. humus i. aquous iv. cycas v. rhizopus​
How are nucleic acids and proteins similar? O A. They are both polymers. O B. They are both made of amino acids. O C. They are both made of carbohydrates. O D.
A. 4√29/ 7 feet b. 4√5 feet c.√164 feet d. 2√41
You tried to get every semi truck to honk but only 7 did what fraction if semi trucks you saw honked
When a current flows through a metal wire, the moving charges are _______________ A. both protons and electrons. B. only electrons. C. negative metal ions.
- Which of the following is the correct distance between the points (-5, 3) and (7,8)?