donavan donavan
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

danielle spent $35 on a magazine and some notepads. if the magazine cost $3 and each notepad cost $4 then how many notepads did she buy

Respuesta :

xXPeachXx
xXPeachXx xXPeachXx
  • 02-12-2015
WORK:
$35 - $3 = $32
$32 divided by $4 = 8
ANSWER:
Danielle bought 8 notepads.
Answer Link

Otras preguntas

when consumers seek to buy goods at the best possible price they are exercising self-__________.
What are discretionary calories?
Tina is making rectangular signs. Each poster has an area of 1800 square inches and the length is 30 inches more than the width. Find the length and width of he
Which of the following inequalities matches the graph? (see attached photo) A y less than or greater to –one halfx - 4 B y > –one halfx - 4 C y < –one hal
what is the biggest source of air pollution?
Breakfast-skippers commonly struggle more with ______________ than do breakfast eaters. a. muscle exhaustion b. body fatness c. iron deficiency d. hypertens
Most of the immigrants processed at angel island were from a. europe. b. asia. c. south america. d. the caribbean.
how can pure dry crystals of calcium chloride be obtained from a solution of calcium chloride
Why does Romeo go to the party?
What is the value of y in the equation 3(3y − 15) = 0? A.5 B.6 C.7 D.9