HaileyNicole56 HaileyNicole56
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

If a school bought 1,000 erasers as part of an order for supplies. The total cost of the erasers was $30. What was the cost for 1 eraser?

Respuesta :

DoublexD DoublexD
  • 02-12-2015
The cost of 1000 erasers was 30$, then one eraser would be 30/1000=0.03$
Answer Link

Otras preguntas

The edge of one cube is 4 m shorter than the edge of a second cube. The volumes of the two cubes differ by 1216 m^3. Find the edge of the smaller cube.
a meter stick casts a shadow 1.4 m long at the same time a flagpole casts a shadow 7.7 m long. The triangle formed by the meterstick and its shadow is similar t
how do you simplify fractoins
Simplify 2(5x-3)-(2x+4), 24x-12y+40÷4, (2x)(3y)+2(-xy)
Janette bought a portable CD player on sale. The regular price was $100. She was charged $89. a) What percent of the regular price did Janette pay? b) What perc
what type of monkey starts with an h?
What was the purpose of the pure food and drug act of 1906?
The golfer hits the golf ball. The quadratic y=-8*x^2 +48*x gives the time x seconds when the golf ball is at height 0 feet. In total, how long is the golf ball
The school concert raised $1360 from the sale of 400 tickets. If adult tickets cost $5 and student tickets $3, how many student tickets were sold?How many stude
How did world war 1 contribute to the collapse of the Russian monarchy?