daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

what is the land like in the south and southwest parts of asia
Ask Elena if she is interested in learning how to knit.
Plato A. tutored Alexander the Great B. condemned to death by poison C. thought philosopher-kings should run the government C!?
In 1668, Francesco Redi conducted an experiment with jars of meat. This experiment was noteworthy because it _____.
WHich is shorter 3/4 of a minute or 2/4 of an hour
What did the New Nationalism program support? A: It favored consolidation of trusts and labor unions. B:It favored small enterprise and entrepreneurship. C:It f
Cells are made mostly of what compound?
Angle XYZ congruent to angle XVW. If m angle Y =2x+29 and m angle V=3x-7, find x.
What are the steps to extract metal from the earths crust
is 4m equal to 400dm?