gisonXJ4aiyd
gisonXJ4aiyd gisonXJ4aiyd
  • 03-01-2016
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of undershirts cost 13.98.This is 3.96 less then the cost of buying 6 individual shirts.If each undershirt costs the same amount how much does each undershirt cost when purchased individually?

Respuesta :

Imabeatsgirl Imabeatsgirl
  • 03-01-2016
1.67 is your answer 13.98 - 3.96=10.02 10.02 divided by 6 = 1.67
Hope I helped
Answer Link

Otras preguntas

I really need help Decide: Which of the following is a correct theme statement? 1.In the novel, “The Hunger Games," Collins illustrates that young love, like t
if f(x)= {2 for x>0, 0 for x=0, , then what is the value of -2 for x<0, f(7)-f(-4)?
What is the 8th term of this geometric sequence? 1, 3, 9, 27,...
What is another name for a clean, surgical cut?
Any value that makes an equation true is a _____
How do you think the mass of an object affects how much friction get exerted on the object by a rough surface?
Find the distance and midpoint for the points (7, 10) and (1,2).​
Yuri wants to pay for his new chair using a check. What must he consider before using that method of payment? Yuri must check his credit history. Yuri must know
some connecting rods have ____ to help lubricate the cylinder wall or piston pin.
Simplify. 7/11 -3/11