Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Who claims the territory of Kashmir? A. India B. Burma C. India and Pakistan D. Great Britain and Iran Of the following, which imports the most oil in barrels
Order each set of numbers from least to greatest. Set B: {-0.615, -5/8, -0.62, 1/8}
Which organization has line authority to oversee the management of multiple incidents being handled by separate Incident Command organizations? a. Area Command
What is the best term for the topic of a particular piece of writing? A. voice B. conventions C. idea development D. sentence fluency
to decrease an amount by 42% , multiply by ????
During working hours an electrician should not wear a. shoes with rubber-type soles and heals. b. a wristwatch or ring. c. a long sleeve shirt. d. a Class B
What was the most famous sports competition in Ancient Greece
what are 2 answers that can equal 49 in multiplication
In 1775, the population of the colonies included about _______ African slaves. A. 100,000,000 B. 500,000 C. 50,000 D. 100,000
Can water only dissolve inorganic compounds