hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

Struggling un this section
team tool Bella canoed 15 3/4 miles in 5 1/4 hours
a house burns down. on the house across the street, all of the vinyl siding is twisted and warped by heat. the heat was transferred across the street by​
Widget Wonders produces widgets. They have found that the cost, c(x), of making x widgets is a quadratic function in terms of x. The company also discovered tha
find the sum of 3 consecutive even integers if the greatest odd integer is 2x​
Which structures were Required for the evolution of the ferns and gymnosperms?
PLZ ANSWER THIS SCREENSHOT
Given points A (1, 2/3), B (x, -4/5), and C (-1/2, 4) determine the value of x such that all three points are collinear
9.2 x 10^8 is how many times the value of 2.3 x 10^2?
Find the volume and area for the objects shown and answer Question