mbinaskar123987
mbinaskar123987 mbinaskar123987
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

paul bought a package of 6 spiral notebooks for a total cost of $13.50. Which equation represents p the cost in dollars of each notebook?
A. p= 13.50- 6
B. p= 13.50× 6
C.p= 13.50 + 6
D. p= 13.50 ÷ 6

Respuesta :

jacobsudsy
jacobsudsy jacobsudsy
  • 03-04-2018
The answer is D. You divide 13.50 by six to get the price of one notebook
Answer Link

Otras preguntas

Please help me I’m in finals a don’t want to fail
I need please it would really help me alot !! no link or zooms
the rhyme scheme of prufrock
Compare using >, <, or =. 11 yards 51 feet
An automobile insurance company divides customers into three risk categories: Good (G), Medium (M), and Poor (P). Assume the following distribution of customers
need this quickly will give brainless 20 points
which is the most appropriate instrument used to measure capacity​
kung ako ang gagawa ng isang papel pananaliksik ang layunin kung ito ay​
In the sentence below, the underlined portion is a clause. Identify the type of clause. While the car is being fixed, we will need to take the bus. O Independen
67-2x+89/2+7-8x=0help me please​