awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

Which client statement indicates knowledge deficit r/t substance use disorder?a) Although legal, alcohol is one of most widely used drugsb) Tolerance to heroin
please answer the two questions
Based on the cartoon, which conclusion can be drawn about colonial concerns toward English policies? A Colonists support an increase in taxation by the British
If f(x)=3x2-5 and g(x) =-2x+5, then f(3)g(3)=?
At a store, 2 gallons of milk cost $6. What is the value of the ratio of dollars to gallons of milk?A) Clear checkB) $0.33 per gallonC) $3 per gallonD) $4 per g
Two sevenths of the pupils in st. Peter school take a jeepney to school. If 600 people dont take the jeep jeepney, how many pupils are there in st. Peter school
In case of severe acute respiratory syndromes like COVID, which of the following measures are taken as a law to arrest the spread of the disease from one person
At a store, 2 gallons of milk cost $6. What is the value of the ratio of dollars to gallons of milk?A) Clear checkB) $0.33 per gallonC) $3 per gallonD) $4 per g
what is the we speak in French ​
Decide whether the ordered pair (-1,4) is a solution of the equation 8x−2y=3.